Land Use Board

About the Land Use Board

The Land Use Board is a combined board handling the business of both the Planning Board and the Zoning Board of Adjustment. The Board has nine (9) regular members and four (4) alternate members who may vote on an application in the absence of regular members. At the monthly meetings the order of events will be guided by an agenda, which will be available to you at the meeting. Some cases on an agenda may not be completed during a meeting. If the case that you are interested in is not reached or completed, we will announce a continuation date. Notices in writing will not be repeated.

Meeting Dates

Meetings begin at 7:00 pm and are held at the Borough Hall, 419 Howard Boulevard, Mt. Arlington, NJ.

Regular Session Dates

January 22, 2020 Reorg

February 26, 2020

March 25, 2020

April 22, 2020

May 27, 2020

June 24, 2020

July 22, 2020

August 26, 2020

September 23, 2020

October 28, 2020

November 18, 2020

December 16, 2020

January 27, 2021 Reorg

Work Session Dates

Work sessions will be scheduled as needed.  The Engineer, Planner, and Attorney, will be present at work sessions only when requested.  The Attorney and the Engineer will be present at all regular and special meetings.  The planner will be present at regular and special meetings only when requested.

Board Members

Class I Member – Mayor Michael Stanzilis (1- year term, expires 12/31/20)

Class II Member – Carolyn Rinaldi, Borough Employee (1- year term, expires 12/31/20)

Class III Member – Councilwoman Melissa Fostle (1- year term, expires 12/31/20)

Class IV Member – Rob Van den Hende (2-year term, expires 12/31/20)

Class IV Member – Fran Hallowich (4-year unexpired term, expires 12/31/22)

Class IV Member – Tom Foley (4-year unexpired term, expires 12/31/21)

Class IV Member – John Driscoll (3-year term, expires 12/31/22)

Class IV Member – Dave BaRoss (4-year term, expires 12/31/21)

Class IV Member – Joe Lang (4-year term, expires 12/31/21)

Alternate 1 Member – Eric Green (3-year term, expires 12/31/21)

Alternate 2 Member – Karen Meehan (2-year term, expires 12/31/20)

Alternate 3 Member – David Karpman (2-year term, expires 12/31/20)

Alternate 4 Member – Heidi Roldan (2-year term, expires 12/31/20)

Font Resize
X